Yabancıların Banka Hesabı Açması

Yabancıların Banka Hesabı Açması
15,196

Türkiye’de çeşitli nedenlerle ikamet eden ve sıklıkla seyahat eden yabancılar, ihtiyaçlarını ve eksiklerini tamamlayabilmeleri için banka hesabı açmaları mümkündür. Başka ülke vatandaşı yabancılar için Türkiye’nin özel, kamu veya İslami bankalarında hesap açılabilir. Geçmiş zamanlarda yabancılar için banka hesabı açmak zor ve biraz karmaşıktı. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte yabancıların Türkiye'de banka hesabı açabilmesi kolay ve pratik bir hale getirildi.

Banka hesabı açmak için talep edilen evrakları ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişiler, banka hesabını kısa süre içerisinde açtırabilir. Açılan banka hesaplarında kazançlı tasarruf faiz oranlarını değerlendirmek, yurt dışından para almak, fatura ödemeleri yapmak gibi birçok işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Türk vatandaşlığı alma ve banka hesabı açmak için uzman ve profesyonel hizmet veren danışmanlık şirketinden yardım alınması, sürecin en kısa sürede tamamlanması açısından önem arz eder.

Banka hesabı açmak için başvuru yapılan bankalar, belirli bilgi ve belgeleri talep ederler. Bankaların talep ettiği bilgi ve evrakları tamamlayarak kolay bir şekilde banka hesabı oluşturmak mümkündür. Banka hesabı için hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

 • Pasaport
 • Türkiye’deki ikametgâh adresi
 • Vergi numarası
 • Kişilerin adına mobil telefon numarası

Yabancılar için banka hesabı oluştururken pasaport mutlaka olması gereken zorunlu evraktır. Banka hesabı oluşturulurken kişilerden talep edilen ikametgâh adresi ile ilgili resmi olarak ikamet edilen herhangi bir adres bulunmuyorsa öncelikle tebligat adresinin belirlenmesi gerekir. Ayrıca banka hesabı oluşturmak için vergi numarası da bulunmalıdır. Vergi numarası için vergi dairelerine, pasaportla başvurularak kolay bir şekilde alınabilir.

Yabancı kişiler için Türkiye’de bulunan herhangi bir bankadan hesap açmak mümkündür. Ancak yabancı uyruklu kişilerin, en fazla tercih ettiği bankalar bulunur. Hesap açmak için tercih edilen bankanın, kişilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayabilmeli ve en iyi hizmeti sunabilmelidir. Ayrıca tercih edilecek bankanın yabancı para birimi cinsinden hesap açılışını desteklemesi de önemlidir. Türkiye'de yaşayan yabancıların en çok tercih ettiği Türk bankaları şunlardır:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye iş Bankası
 • HSBC
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank

Tercih edilecek bankanın web sitelerinden bazı araştırmalar yapılarak en uygun banka tercih edilebilir. Banka seçiminde ve kişilere sağladığı avantajlar hakkında detaylı bilgi için profesyonel danışmanlık şirketinden yardım alınabilir. Yapı Kredi, iş Bankası, HSBC gibi bankaların web sitelerinde yurtdışı bankacılık bölümü ve İngilizce bireysel bankacılık bölümleri bulunur. Ayrıca diğer birçok bankada da kişilerin paralarını en ideal şekilde değerlendirerek tasarruf edebilmeleri ve birçok imkân sunuluyor.

Türkiye’de ikamet eden veya Türkiye ile bağlantısı bulunan kişileri açacakları banka hesabıyla, paralarını istediklerinde özgürce kullanabilmeleri ve erişebilmeleri mümkündür. Açılan banka hesabı ile alışveriş, internet alışverişi, para çekme, para yatırma gibi birçok işlem için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca tasarruflarınızı mevduat faizi ile değerlendirebilme gibi birçok imkân da sağlanır. Ayrıca bazı bankalar bazı yabancı müşterilerine kredi kartı alma imkânı sunulmuştur. Kredi kartı almak isteyen yabancı vatandaşlarının düzenli gelirinin bulunması durumunda kredi kartı almaları mümkündür.