Yabancıların Türkiye'de Pasaport Yenilemesi

Yabancıların Türkiye'de Pasaport Yenilemesi
3,022

Bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat edebilmek için pasaport, zorunlu evraklardan birisidir. Türkiye’de ikamet eden yabancılar, pasaportlarının geçerlilik süresi dolmadan tekrar yenilemeleri gerekir. Yabancıların Türkiye’de pasaport yenilemesi prosedürleri ve işlemleri farklıdır. Türkiye’de ikamet ettikleri süre boyunca pasaportlarını yenilemek için vatandaşı oldukları ülkenin Türkiye’deki Büyükelçilik veya Konsolosluklarına başvuru yapmaları gerekir.

Yabancıların Türkiye’de Pasaport yenileme işlemleri, o ülkenin belirlediği prosedürlere ve kurallara göre farklı evrak ve belgeler talep edilir. Bu nedenle pasaport yenilemek için vatandaşları oldukları ülkenin Büyükelçilik veya Konsolosluğu ile iletişime geçerek gerekli bilgilere ulaşabilirler.

Pasaport Yenileme Başvurusu

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenilemesi için belirtilen kriterlere ve prosedürleri yerine getirerek posta ile başvuru yapabilirler. Pasaport yenilemek için başvuru yapan kişilerin sahip oldukları pasaportlarının, yıpranmamış ve hasar görmemiş olmasına özen göstermeleri gerekir. Ayrıca pasaportun, son 10 yıl içerisinde alınmış olması kullanılmakta olan isim adına verilmiş olmalıdır.

Pasaport yenilemek için başvuru şartlarını taşımayan kişilerin, ülke konsolosluklarına doğrudan olarak başvuru yapmaları gerekir. İstanbul veya Ankara’da hizmet veren resmi temsilcilikler olan Başkonsolosluklara veya Büyükelçiliklere gerekli evrak ve belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra gönderilmelidir. Pasaport başvurusunu doğrudan yapmak isteyen kişiler, büyükelçilik veya konsolosluktan randevu talep etmelidir. Randevu talep etmek için Başkonsolosluk veya Büyükelçiliğin resmi internet sayfasından randevu oluşturmaları mümkündür.

Pasaport Yenileme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenilemesi başvurusu için belirlenen pasaport yenileme evrakları ve belgeleri, eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Öncelikle pasaport yenileme başvuru formunun, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerektir. Pasaport başvuru formu için ilgili kurumun internet sitesinden elektronik başvuru formu doldurulmalıdır.

Başvuru formu, pasaport başvurularında önemli bir evrak olduğundan resmi prosedürlere uygun şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Pasaport yenileme başvurusu evrakları içerisinde son olarak alınmış pasaport ve fotokopisinin de yer alması gerekir. Başvuru evrakları içerisinde son 3 ay içerisinde çekilmiş pasaport fotoğrafı bulunmalıdır. Pasaport başvurusu için talep edilen pasaport yenileme ücretinin ödenmesi, zorunlu işlemlerden birisidir. Talep edilen ücretinin, ödeme yöntemine uygun şekilde yatırılması gerekir.

Pasaport Yenileme Süresi

Yabancıların Türkiye’de pasaport yenilemesi, yaklaşık olarak 2 ile 3 hafta kadar sürebilir. Ancak pasaport yenileme belgesi; Büyükelçilik veya Konsolosluk çalışanlarının yoğunluğuna, resmî tatilleri göre farklılık gösterebilir. Pasaport yenileme süresi, bazı durumlarda 1 ay kadar da sürebilir. Büyükelçilik veya Konsolosluk, resmî tatillerde ve bayramlarda hizmet vermez. Bu nedenle pasaport yenileme başvurusunda bulunacak kişilerin, bu durumu göz önünde bulundurmaları ve buna uygun şekilde pasaport başvuruları yapmaları gerekir.

Yenilenen pasaportlar, kargo yoluyla sahiplerine ulaştırılır. Pasaport yenileme işlemlerinin kısa süre içerisinde tamamlanması için uzman ve profesyonel kişilerden destek alınması gerekir. Bireysel olarak pasaport işlemlerinin yürütülmesi zahmetli olmakla birlikte resmî belgelerle yapılan en ufak bir hata yüzünden başvurunun olumsuz yönde sonuçlanması ihtimali yüksektir.