Yabancıların HES Kodu Alması

Yabancıların HES Kodu Alması
1,609

2019 yılında ortaya çıkan ve halen devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sonrasında birçok ülke bazı tedbirler ve önlemler almıştır. Alınan bu tedbirler, korona virüsün daha fazla yayılmaması ve normal sürece geri dönülmesi için yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı, salgın hastalıkla mücadele kapsamında HES kodu sorgulama işlemini yürürlüğe koymuştur.

Salgın hastalığın daha fazla yayılmaması ve bulaşmasını önlemek için birçok kurum ve kuruluşta ve işletmede HES kodu sorgulama işlemi zorunlu hale getirildi. Ayrıca seyahatlerde kullanabilmek için de HES kodu alınması gerekir. Türkiye içinde gerçekleştirilecek seyahatler için Yabancıların HES kodu alması zorunludur. Vatandaşların kontrollü seyahat yapabilmesi için şehirlerarası seyahatlerde, işyerlerinde, HES kodu uygulamasıyla girişler yapılır.

Türkiye’de yaşayan geçici vizeye sahip olan yabancılar veya Türk vatandaşlığına sahip olan yabancıların HES kodu alması zorunludur. Türk vatandaşlarında olduğu gibi yabancıların da “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması veya diğer birçok yöntem ile kolay ve basit bir şekilde HES kodu almaları mümkündür.

Yabancıların İçin HES Kodu Alma Teknikleri

Türkiye'de yaşayan yabancılar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi HES kodu alabilirler. HES kodu alabilmek için yabancı kimlik numarası veya pasaport numarasına ihtiyaç duyulur. Akıllı telefonlarda “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasını indirerek yabancı kimlik numarası ile HES kodu alınabilmesi mümkündür. Ayrıca e-devlet kapısı üzerinden de yabancı kimlik numarası ile kod alınabilir.

Sağlık Bakanlığı’nın sağladı kolaylıklardan birisi de GSM firmalar üzerinden kısa mesaj yoluyla yabancı kimlik numarasının kullanılarak kod alınabilmesidir. Cep telefonu ile mesaj yöntemi ile HES kodu almak için cep telefonu mesaj kısmına HES yazılıp boşluk bırakılarak yabancı kimlik numarası, doğum yılı, kod geçerlilik süresi yazılarak alınabilir.

 Kısa mesajı, 2023’e göndererek kısa süre içerisinde SMS yoluyla HES kodu telefona gelecektir. Pasaport kullanarak HES kodu almak için pasaport bilgileri, 2023’e kısa mesaj göndererek kod almaları mümkündür. Pasaport kullanarak HES kodu almak için pasaport bilgileri yeterlidir.

Hayat Eve Sığar Uygulaması

Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs tedbirleri doğrultusunda alınan önlemlerden birisi de “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasıdır. Korona virüs salgın hastaneleri, kişileri bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla hayata geçirilen “Hayat Eve Sığar” uygulaması sayesinde korona virüs ile ilgili şikâyetleri veya nasıl davranılması gerektiğini öğrenmek mümkündür. HES kodu, kişilerin covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığının tespiti açısından çok önemli bir koddur. Covid-19 hastalığı olan veya hastalarla teması olan kişiler HES kodu sayesinde seyahat etmeleri mümkün değildir.

HES Kodu Kimler İçin Geçerlidir?

HES kodu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan geçici vizesi bulunan vatandaşlar ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almış yabancılara kapsar. HES kodu, 0-2 yaş aralığı için geçerli değildir. Test sonucunun pozitif olması sonucunda kişilerin salgın hastalık kapsamında seyahatleri iptal edilmektedir.